Zglobovi su strukture koje povezuju dvije ili više kostiju u tijelu. Nalaze se u stopalima, gležnjevima, koljenima, kukovima, rukama i mnogim drugim dijelovima tijela. Zglobovi su okruženi i obloženi mekim tkivima. Do oticanja zglobova dolazi kada se poveća količina tekućine u tkivima koja okružuju zglobove.
Bol, ukočenost ili oboje mogu pratiti oticanje zglobova. Također možete primijetiti da je zahvaćeni zglob veći od normalnog ili nepravilnog oblika. Oticanje zglobova može biti simptom kroničnog stanja, kao što je artritis ili ozljede koja zahtijeva liječničku pomoć, kao što je dislokacija.
Otečeni zglob može biti simptom sljedećih zdravstvenih stanja:
- Osteoartritis (OA) – obično se javlja u starijoj životnoj dobi ili nakon ozljede te dolazi do habanja ili propadanja zglobne hrskavice kojom su obloženi krajevi kostiju. OA može uzrokovati oticanje zglobova koji nose težinu tijela kao što su koljena, bokovi, stopala i kralježnica. Osim bolova u zahvaćenom otečenom zglobu, osoba se ne osjeća bolesno niti umorno.
- Reumatoidni artritis (RA) – je upalni artritis koji se može javiti u bilo kojoj dobi, čak i kod male djece. RA uzrokuje bolne, ukočene i otečene zglobove. Obično RA pogađa ruke, stopala i koljena, ali može utjecati i na većinu zglobova u drugim dijelovima tijela. Simptomi RA mogu ometati svakodnevne aktivnosti.
- Giht – obično se pojavljuje iznenada s jakim bolovima u zglobovima, oteklinama, toplinom i crvenilom, često u velikom palcu (u oko 50 posto slučajeva). Giht uzrokuje bolan, otečen zglob toliko jak da čak težina posteljine može uzrokovati neugodu. Obično bolesnik trpi bolove samo u jednom zglobu, ali ponekad giht može utjecati na više od jednog zgloba. Kod gihta, mokraćna kiselina koja se normalna nalazi u tijelu, stvara kristale koji se talože u zglobovima, uzrokujući upalu i bol. Kristali se također mogu taložiti u drugim područjima te postanu kvržice ispod kože ili bubrežni kamenci.
- Ankilozantni spondilitis – je kronična upalna reumatska sistemska bolest. Riječ ankiloza znači ukočenje, a spondilitis označava upalu kralježaka, odnosno kralježnice. Osim na kralježnici bolest se može očitovati i na tetivama i tetivnim hvatištima, česte su i promijene na koži. Bolest se ubraja u skupinu bolesti koje se nazivaju seronegativnim spondiloartritisima. Bolest se može pojaviti u bilo kojoj dobi, a češća je kod muškaraca.
- Psorijatični artritis. Psorijatični artritis je upalna bolest zglobova koja je povezana sa psorijazom, stanjem kože. Do 30 posto osoba sa psorijazom razvit će psorijatični artritis. Simptomi su bol i ukočenost uslijed upale koja se javlja ujutro ili nakon odmora, ali simptomi mogu trajati i cijeli dan. Zglobovi mogu biti natečeni i topli na dodir.
- Infektivni artritis – zarazni artritis ili septički artritis je rezultat bakterijske, virusne ili gljivične infekcije tkiva i tekućine u zglobu. Zglobove zahvaća obično nakon prethodne infekcije u tijelu. Infekcija putuje u zglob preko krvotoka iz drugog dijela tijela, kao što je koža, nos, grlo, uši ili postojeća rana. Za nekoliko sati ili dana, razvijaju se bol, upala, otečeni zglobovi i vrućica. Zglobova najčešće pogođeni s infektivnim artritisom su koljena, kukovi, ramena, gležnjevi. Oštećeni zglobovi osjetljiviji su na infekcije. Uobičajeni bakterijski uzroci infektivnog artritisa su Neisseria gonorrhoeae i Staphylococcus aureus. Neke zglobne infekcije mogu biti uzrokovane s više od jednog organizma.
- Ozljede zglobova – mogu uzrokovati bolne, otečene zglobove i ukočenost. Ponekad, bol u zglobovima može biti uzrokovana zbog ozlijede mišića, tetiva i ligamenata koji okružuju zglob te dolazi do burzitisa (upala malih vrećica ispunjenih sluzi u zglobovima), tendonitisa (oštećenje i upala tetive mišića), dislokacije, naprezanja, uganuća i frakture.
Simptomi otečenih zglobova uključuju:
Duboka, jaka bol – postoje mnogi uzroci boli. Jedan od načina razlikovanja uzroka boli je podjela u nociceptivnu i neuropatsku bol. Kako se bol tretira ovisi u velikoj mjeri o tome kakva je to vrsta boli. Primjeri nociceptivne boli su ozljeda ili slomljena kost. Oštećenje tkiva ili ozljeda iniciraju signale koji se kroz periferne živce prenose u mozak preko leđne moždine te postajemo svjesni boli. Neuropatska bol je bol uzrokovana oštećenjem ili bolešću koja pogađa živčani sustav. Ponekad nema očitog izvora boli, a ta se bol može pojaviti spontano. Klasični primjer ove boli su šindre (zarazne skupine bolesti uzrokovane infekcijom) i dijabetička periferna neuropatija. Bol se može pojaviti nakon rezanja živaca ili nakon moždanog udara.
Osjećaj topline na dodir – pojavljuje se kao simptom u mnogim normalnim i abnormalnim stanjima. Primjerice toplina zglobova je normalni dio procesa zacjeljivanja nakon kirurške zamjene zglobova (artroplastika). Ozljede, uključujući frakture, modrice i krvarenje u zglob, mogu dovesti do topline zglobova. Toplina zglobova također može biti posljedica bolesti ili ozljede zgloba koji uzrokuju upalu. Ove bolesti i ozljede uključuju artritis, kao što je reumatoidni artritis i psorijatični artritis, kao i infekciju koja izravno ili neizravno uključuje zglob, kao što su bakterije ili virusi i septički artritis, Osgood-Schlatterova bolest, povrede ponavljajućeg gibanja, celulitis, prijeloma, dislociranog koljena, bolesti srpastih stanica, apscesa, pretilosti, naprezanja koljena, reumatske groznice, poderanog meniskusa, sindroma patelofemoralne boli.
Krutost (ukočenost) zglobova – je osjećaj poteškoće pri kretanju zgloba ili očigledan gubitak raspona pokreta zgloba. Ukočenost zglobova često je praćena bolovima u zglobovima i / ili oteklinama. Ovisno o uzroku ukočenosti zgloba ili zglobova, može biti prisutno crvenilo, osjetljivost, toplina, trnci ili obamrlost zahvaćenog područja. Ukočenost zglobova može biti uzrokovana ozljedom ili bolešću zgloba i čest je simptom artritisa. Oštećenja zglobova, uključujući krutost, mogu se pojaviti i nakon ozljede zgloba. Ponekad ozljede ili upale susjednih područja, kao što je upala burza, mogu uzrokovati bol koja može ograničiti kretanje zgloba i biti percipirana kao ukočenost zglobova. Bol u zglobovima također se naziva artralgija.
Crvenilo zglobova – odnosi se na crvenilo kože oko zgloba. Često ga može pratiti: toplina, oticanje zglobova, ograničen raspon pokreta, krutost zglobova ili bol u zglobovima. Crvenilo zglobova je uobičajeno kod aktivnog artritisa kao što je reumatoidni artritis. Crvenilo se također može razviti zbog ozljede zgloba ili okolnih struktura. Ovisno o točnom uzroku, crvenilo zglobova može se pojaviti u jednom zglobu ili može biti uključeno više zglobova u tijelu. Postoje mnogi uzroci artritisa, a svi su uzroci crvenila zglobova. Tumori kosti ili zglobne sluznice (sinovije) su vrlo rijetki uzroci simptoma zglobova, uključujući crvenilo.
Slučajevi u kojima natečeni zglobovi mogu biti simptom nekih vrlo ozbiljnih bolesti
Oticanje nogu može biti simptom nekih ozbiljnijih bolesti bubrega, jetre i srca. Pacijenti kojima se to događa uglavnom znaju svoje dijagnoze i svjesni su da je oticanje posljedica bolesti.
Također je važno znati da nije svako oticanje posljedica neke teške i ozbiljne bolesti, zglobovi mogu oticati uslijed duljeg sjedenja ili stajanje te zbog vrućine. Ali ako su zglobovi duže vrijeme otečeni, a to je praćeno drugim simptomima potrebno je obvezno potražiti savjet liječnika.
Ne tretiraju se svi otečeni zglobovi na isti način, liječenje otečenih zglobova ovisi o problemu ili dijagnozi. Ali svim oboljelim, se preporučuje promjena stila života koja podrazumijeva kretanje ili vježbe prilagođene bolesti te promjenu prehrambenih navika što podrazumijeva isključivanje namirnica koje potiču upalu u tijelu kao i upotrebu dodataka prehrani kao i krema koje olakšavaju bol i smanjuju upalu.
Najnoviji komentari