Bolovi u leđima čest su razlog odsutnosti s posla i traženja liječničke pomoći. Neugodni su i iscrpljujući, a nastaju kao posljedica ozljeda, aktivnosti i nekih zdravstvenih stanja. Pogađaju osobe svih dobnih skupina, a sa starenjem vjerojatnost za razvoj bolova u donjem dijelu leđa raste. Otkrivamo koji su najčešći uzroci bolova u leđima, zašto nastaju, kako razlikovati bolove koje možete liječiti kod kuće i one zbog koji morate potražiti hitnu medicinsku pomoć i što poduzeti kada se ne može otkriti uzrok boli u leđima. Donosimo preporuke što u svakodnevnom životu možete poduzeti kako biste izbjegli bol u leđima ili ublažili postojeću. Preporučujemo najbolji dodatak prehrani – Acuraflex kapsule koje istovremeno smanjuju upale i jačaju kosti, mišiće i ligamente, a potpuno su prirodne. Kad jednom aplicirate Acuraflex kremu na bolno mjesto više nećete moći zamisliti svoju kućnu ljekarnu bez nje.
SADRŽAJ:
- Zašto se javlja bol u leđima?
- Faktori rizika boli u leđima
- Bolovi u leđima- kada potražiti liječničku pomoć?
- Liječenje bolova u leđima
- Korisni savjeti kako izbjeći bolove u leđima
Uzroci boli u leđima
Bolovi u donjem dijelu leđa (lumbago) mogu biti povezani s lumbalnom kralježnicom, diskovima između kralješaka, ligamentima oko kralježnice, leđnom moždinom i živcima, mišićima donjeg dijela leđa, trbušnim i zdjeličnim unutarnjim organima te kožom oko lumbalnog područja. Bolovi u gornjem dijelu leđa mogu biti posljedica poremećaja aorte, tumora u prsima i upale kralježnice. Kralježnica se sastoji od složene strukture mišića, ligamenata, tetiva, diskova i kostiju, koji zajedno podržavaju tijelo i omogućuju kretanje. Segmenti kralježnice obloženi su hrskavičastim strukturama – diskovima kojih u kralježnici ima ukupno 23, djeluju kao amortizeri u kralježnici i drže kralješke zajedno. Problemi s bilo kojom od ovih komponenti mogu dovesti do bolova u leđima. U nekim slučajevima uzrok bolova u leđima ostaje nejasan. Oštećenja mogu, pored spomenutih uzroka, nastati i zbog naprezanja, zdravstvenih stanja i lošeg držanja tijela.
Bol nastala zbog naprezanja
Bolovi u leđima obično proizlaze iz naprezanja, napetosti ili ozljeda. Česti uzroci bolova u leđima su:
- napregnuti mišići ili ligamenti
- grč mišića
- napetost mišića
- oštećeni diskovi
- ozljede, prijelomi ili padovi
Aktivnosti koje mogu dovesti do naprezanja
- nepropisno podizanje tereta
- podizanje tereta
- nagli i neugodni pokreti
Bol uzrokovana strukturnim problemima
Brojni strukturni problemi također mogu rezultirati bolovima u leđima.
- Ruptura diska – svaki kralježak u kralježnici obložen je diskovima. Ako disk pukne, bit će pojačan pritisak na živac, što će rezultirati bolovima u leđima.
- Ispupčeni diskovi – otprilike na isti način kao i puknuti diskovi, ispupčeni disk može rezultirati većim pritiskom na živac.
- Išijas – oštra i sijevajuća bol prolazi kroz stražnjicu i niz stražnji dio noge. Bol je uzrokovana ispupčenjem ili hernijom diska koji pritišće živac.
Saznaj više kako liječiti išijas.
- Artritis – može uzrokovati probleme sa zglobovima u bokovima, donjem dijelu leđa i na drugim mjestima. U nekim se slučajevima prostor oko leđne moždine se sužava. Ovo je poznato kao kralježnična stenoza.
- Abnormalna zakrivljenost kralježnice – ako se kralježnica zakrivi na neobičan način, mogu nastati bolovi u leđima. Primjer je skolioza, u kojoj se kralježnica savija u stranu.
- Osteoporoza – kosti, uključujući kralješke, postaju lomljive i porozne čime se povećava mogućnost kompresijske frakture.
- Problemi s bubrezima – bubrežni kamenci ili infekcija bubrega mogu uzrokovati bolove u leđima.
Bol uzrokovana pogrešnim pokretima i držanjem
Bolovi u leđima također mogu biti posljedica nekih svakodnevnih aktivnosti ili lošeg držanja tijela. Primjeri uključuju:
- kašljanje ili kihanje
- napetost mišića
- pretjerano istezanje
- nespretan pokret ili zadržavanje u nespretnoj poziciji kroz dulje vrijeme
- guranje, povlačenje, podizanje ili nošenje nečega
- stajanje ili sjedenje dulje vrijeme
- naprezanje vrata prema naprijed, na primjer tijekom vožnje ili korištenja računala
- duge vožnje bez pauze, čak i kad leđa nisu pogrbljena
- spavanje na madracu koji ne podupire tijelo i drži kralježnicu ravnom
Ostali uzroci boli u leđima
Neka medicinska stanja mogu dovesti do bolova u leđima.
- Cauda equina sindrom (CES) – ili sindrom konjskog repa je posebno ozbiljan tip uklještenja živaca. To je rijedak poremećaj gdje su pritisnuti živci na samom dnu leđne moždine. Simptomi uključuju tupu bol u donjem dijelu leđa i gornjem dijelu stražnjice, kao i utrnulost genitalija i bedara. Ponekad postoje poremećaji rada crijeva i mjehura.
- Rak kralježnice – tumor na kralježnici može pritisnuti živac, što rezultira bolovima u leđima.
- Infekcije – upalne bolesti zdjelice, mokraćnog mjehura ili bubrega također mogu dovesti do bolova u leđima.
- Poremećaji spavanja – osobe s poremećajima spavanja češće osjećaju bolove u leđima, u usporedbi s drugima.
- Zoster – infekcija koja može utjecati na živce može dovesti do bolova u leđima. Hoće li doći do bolova u leđima ovisi o tome koji su živci pogođeni.
Faktori rizika boli u leđima
Bolovi u donjem dijelu leđa češći su kod žena nego kod muškaraca, vjerojatno zbog hormonalnih čimbenika. Stres, anksioznost i poremećaji raspoloženja također su povezani s bolovima u leđima. Sljedeći su čimbenici povezani s većim rizikom od razvoja bolova u križima:
- pojedina zanimanja
- trudnoća
- sjedilački način života
- loša tjelesna sprema
- starija dob
- pretilost i višak kilograma
- pušenje
- naporne tjelesne vježbe ili posao, pogotovo ako se rade pogrešno
- genetski čimbenici
- medicinska stanja, poput artritisa i raka
Simptomi uslijed kojih treba zatražiti medicinsku intervenciju
Glavni simptom je bol u bilo kojem dijelu leđa, a ponekad se bol širu u nogu i stražnjicu. Neki problemi s leđima mogu uzrokovati bol u drugim dijelovima tijela, ovisno o pogođenim živcima. Bol često prolazi bez liječenja, ali ako se javi neki od sljedećih popratnih simptoma treba se javiti liječniku:
- gubitak težine
- vrućica
- upala ili oteklina na leđima
- trajna bol u leđima, gdje ležanje ili odmaranje ne pomažu
- bolovi u nogama
- bol koja seže ispod koljena
- nedavna ozljeda, udarac ili trauma leđa
- urinarna inkontinencija
- poteškoće s mokrenjem
- fekalna inkontinencija ili gubitak kontrole nad pražnjenjem crijeva
- utrnulost oko spolovila
- utrnulost oko anusa
- utrnulost oko stražnjice
Kronična i akutna bol u leđima
- Akutna bol počinje iznenada i traje do šest tjedana.
- Kronična ili dugotrajna bol razvija se dulje vrijeme, traje više od tri mjeseca i uzrokuje trajne probleme.
Ako osoba povremeno ima napade jače boli, a kontinuirano pati i od blagih bolova u leđima, liječniku može biti teško utvrditi ima li akutne ili kronične bolove u leđima.
Liječenje bolova u leđima
Bolovi u leđima obično se rješavaju odmorom i kućnim lijekovima, ali ponekad je potreban medicinski tretman.
Kućni tretmani
Koriste se lijekovi protiv bolova koji se prodaju bez recepta, obično nesteroidni protuupalni lijekovi, poput ibuprofena, kojim se može ublažiti nelagoda. Primjena toplog ili hladnog obloga na bolno područje također može smanjiti bol. Odmor od napornih aktivnosti može pomoći, ali kretanje će ublažiti ukočenost, smanjiti bol i spriječiti slabljenje mišića.
Koristite kreme za ublažavanje bolova, poput Acuraflex kreme koja pomaže brzo smanjiti ili potpuno ukloniti bol točno na mjestu gdje se javlja. Povećava pokretljivost zglobova i mišića, trenutno smiruje ili otklanja ukočenost. Sadrži učinkovitu formulu prirodnih sastojaka koji su stoljećima poznati po svom brzom i snažnom djelovanju prije svega na oštru akutnu i kroničnu bol izazvanu upalama, išijasom, ozljedama te degenerativnim bolestima poput artritisa i osteoporoze. Sastojci Acuraflex kreme su isključivo biljnog porijekla te osim biljnih ekstrakata sadrže vitamine, minerale i esencijalna ulja. Ne izaziva nuspojave, njeguje kožu i ugodnog je mirisa.
Medicinski tretmani
Ako kućni tretmani ne ublažavaju bolove u leđima, liječnik može preporučiti sljedeće lijekove, fizikalnu terapiju ili oboje.
- Lijekovi – u slučaju da kod bolova u leđima ne pomažu dobro ne steroidni protuupalni lijekovi, pacijentu se može prepisati kodein ili hidrokodon, ali na kratkoročan period. Upotreba tih lijekova zahtijeva pažljivo praćenje liječnika jer mogu stvoriti ovisnost. U nekim se slučajevima mogu koristiti mišićni relaksanti.
- Antidepresivi – mogu se propisati antidepresivi, poput amitriptilina, ali u tijeku su istraživanja o njihoj učinkovitosti, a dokazi su oprečni.
- Fizikalna terapija – primjena toplih i hladnih terapija, ultrazvuka i električne stimulacije mogu pomoći u ublažavanju boli.
- Operacija zbog bolova u leđima vrlo je rijetka. Ako pacijent operira herniju diska, to može biti opcija, pogotovo, ako postoje trajni bolovi i kompresija živaca što može dovesti do slabosti mišića. Najčešće operacije su spajanje dvaju kralježaka, djelomično uklanjanje kralješka, discektomija (uklanjanje dijela diska, ako iritira ili pritišće živac), postavljanje umjetnog diska.
- Vježbe – kako se bol smanjuje, fizioterapeut može uvesti neke vježbe fleksibilnosti i snage za leđne i trbušne mišiće. Tehnike za poboljšanje držanja također mogu pomoći. Pacijenta će se poticati da redovito vježba, čak i nakon što bol prođe, kako bi se spriječilo ponavljanje bolova u leđima.
- Injekcije kortizona – ako druge metode nisu učinkovite, mogu se ubrizgati u epiduralni prostor, oko leđne moždine. Kortizon je protuupalni lijek. Pomaže u smanjenju upale oko korijena živaca i protiv ukočenosti.
- Botoks – prema nekim ranim studijama, smatra se da botoks (botulinski otrov) smanjuje bol paraliziranjem istegnutih mišića u grču. Te injekcije djelotvorne su otprilike tri do četiri mjeseca.
- Kognitivno bihevioralna terapija – može pomoći u upravljanju kroničnom boli u leđima potičući nove načine razmišljanja. To može uključivati tehnike opuštanja i načine održavanja pozitivnog stava. Istraživanja su pokazala da osobe koje se odluče na kognitivno bihevioralnu terapiju postaju aktivnije i vježbaju što rezultira manjim rizikom od ponovne pojave bolova u leđima.
Komplementarne terapije
Komplementarne terapije mogu se koristiti s konvencionalnim terapijama ili samostalno. Kiropraktika, osteopatija, shiatsu masaže i akupunktura mogu pomoći u ublažavanju bolova u leđima, kao i potaknuti pacijenta da se osjeća opušteno.
- Osteopat se specijalizirao za liječenje kostura i mišića.
- Kiropraktičar liječi probleme sa zglobovima, mišićima i kostima. Glavni fokus je kralježnica.
- Shiatsu, također poznata i kao terapija pritiskom prstiju, vrsta je masaže kojom se pritisak vrši duž energetskih linija u tijelu. Shiatsu terapeut vrši pritisak prstima, palčevima i laktovima.
- Akupunktura potječe iz Kine. Sastoji se od umetanja finih igala u određene točke u tijelu. Akupunktura može pomoći tijelu da oslobodi svoja prirodna sredstva protiv bolova, endorfine, kao i stimulirati živčano i mišićno tkivo.
- Joga uključuje određene poze, pokrete i vježbe disanja. Neki položaji mogu pomoći u jačanju mišića leđa i poboljšanju držanja tijela. Mora se voditi računa da vježbe ne pogoršavaju bolove u leđima.
Studije provedene o učincima komplementarnih terapija dale su mješovite rezultate. Neki su ljudi doživjeli značajnu korist, dok drugi nisu. Pri razmatranju alternativnih terapija važno je koristiti dobro kvalificiranog i registriranog terapeuta.
Prevencija
- Redovita tjelovježba – pomaže u izgradnji snage i kontroliranju tjelesne težine. Određene aerobne aktivnosti mogu poboljšati zdravlje srca bez naprezanja ili trzanja leđa. Prije nego započnete bilo koji program vježbanja, razgovarajte sa zdravstvenim radnikom. Dvije su glavne vrste vježbanja koje ljudi mogu raditi kako bi smanjili rizik od bolova u leđima- vježbe za jačanje jezgre (leđnih i trbušnih mišića) i trening fleksibilnosti za poboljšanje pokretljivosti.
- Prehrana –treba sadržavati dovoljno kalcija i vitamina D, jer su oni potrebni za zdravlje kostiju. Zdrava prehrana također pomaže u kontroli tjelesne težine.
Spriječite pojavu ukočenosti u leđima ciljanim vježbama našeg trenera Alexa:
Pogledajte naš video s vježbama istezanja koji će Vam pomoći da se riješite boli u leđima
Bolujete li od artritisa kralježnice? Svakako pogledajte naš video s vježbama za poboljšanje Vašeg stanja:
Pročitaj više koji vitamini i minerali pomažu očuvati zdravlje zglobova i kostiju.
- Dodaci prehrani – koristite ciljane dodatke prehrani čiji sastojci doprinose zdravlju kostiju, mišića, tkiva i tetiva. Odličan izbor su Acuraflex kapsule jer djeluju na simptome dugoročno i unutar tijela, dok Acuraflex krema djeluje izvana direktno na bolno i upaljeno područje. Acuraflex kapsule sadrže kurkumin i indijski tamjanovac za protuupalno djelovanje. Ne uzrokuju nuspojave, blagotvorno djeluju na želudac. Vraćaju pokretljivost i fleksibilnost cijelog tijela, donose dugoročno olakšanje od kroničnih bolova i reume. Osnažuju ligamente i tetive. Ubrzavaju oporavak od sportskih i drugih ozljeda. Ublažavaju ukočenost, oticanje zglobova i grčenje mišića. Sadrže magneziji, kalcij i vitamine C, B1, B6.
- Pušenje – znatno veći postotak pušača pati od bolova u leđima u usporedbi s nepušačima iste dobi, visine i težine.
- Tjelesna težina – težina koju ljudi nose i gdje je nose utječe na rizik od razvoja bolova u leđima. Razlika u riziku od bolova u leđima između pretilih osoba i osoba normalne težine je znatna. Ljudi koji nose svoju težinu u području trbuha naspram stražnjice i kukova također su u većem riziku.
- Držanje tijela u stojećem položaju – pazite da imate neutralan položaj zdjelice. Stanite uspravno, glave okrenute prema naprijed, ravnih leđa, a ravnotežu rasporedite na obje noge. Neka vam noge budu uspravne, a glava u ravnini s kralježnicom.
- Držanje tijela tijekom sjedenja – kvalitetan radni stolac mora imati dobru potporu za leđa, naslone za ruke i zakretnu bazu. Kada sjedite, pokušajte držati koljena i bokove u ravnini i neka vam stopala budu položena na pod ili koristite naslon za noge. U idealnom slučaju trebali biste moći uspravno sjediti s potporom u leđima. Ako koristite tipkovnicu, pazite da su vam laktovi pod pravim kutom i da vam podlaktice budu vodoravne.
- Podizanje tereta – pri podizanju stvari koristite noge, a ne leđa. Neka vam leđa budu što uspravnija, noge držite razdvojene s jednom nogom malo prema naprijed kako biste mogli održati ravnotežu. Savijte se samo u koljenima, težinu držite uz tijelo i ispravite noge. Savijanje leđa u početku je neizbježno, ali kada jednom savijete leđa, pokušajte ih ne saginjati dodatno, stegnete mišiće trbuha. Najvažnije je da ne ispravljate noge prije podizanja, inače ćete koristiti leđa za veći dio posla. Nemojte istodobno dizati teret i saginjati vrat – ako je nešto posebno teško, provjerite možete li to podići s nekim drugim. Dok podižete teret, gledajte ravno ispred sebe, a ne gore ili dolje, tako da vam stražnji dio vrata bude u ravnini s kralježnicom.
- Obuća – potpuno ravne ili cipele s visokom potpeticom opterećuju leđa. Idealna visina potpetice je dva i pol centimetra jer se tako težina ravnomjerno raspoređuje na petu i prednji dio stopala. Poželjnije su cipele sa zaobljenim vrhom od onih koje idu u špic kako bi prsti imali dovoljno mjesta.
- Vožnja – važno je imati odgovarajuću potporu za leđa. Provjerite jesu li retrovizori pravilno postavljeni, papučice za gas, kvačilo i kočnica bi trebale biti ravno ispred vaših nogu. Ako putujete daleko, često raditi stanke, izađite iz automobila i prošećite uokolo.
- Krevet – trebali biste imati madrac koji drži kralježnicu ravnom, a istodobno podupire težinu ramena i stražnjice.
Najnoviji komentari